Erkeklerde meme büyümesi, feminen gözğüs şekli diye geçen hastalıktır. Jinekomasti estetik ameliyatı zamanla büyüyüp gelişmiş tedavi edilememiş erkek göğüslerinin görünümü düzeltmek amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Bir çok durumda ameliyat sorunu ortadan kaldırmak için en iyi çözümdür. Bazı durumlarda liposuction ile ameliyat kesi izlerine gerek kalmadan yapılabilir.

Eğer göğüs dokunuz yağlarınız glandüler oalrak sertleşmemiş ve küçültme boyutu az ise bunu rahatlııkla yağ alma operasyonuyla düzletiblir yapar. Ultrosonic tam yağlı liposuction ile göğüs dokularınızdaki yağlar bir sıvı yardımıyla dağıtılır ve ayrıştırlır. Böylece vakumla almak kolaylaşır ve komplikasyon risklerini azaltır.

Eğer göğüslerinizin küçültme oranı fazla ise doktorunuz bir cerrahi müdahaleye gerek görebilir. Cerrahi müdahale teknikleri yapıalcak işleme göre farklılık gösterecektir. Cerrahınız tek bir teknik veya birden fazla tekniği aynı operasyonda tercih edebilir. Bunu muayeneye geldiğinizde sizinle ayrıntılı oalrak paylaşacaktır.

Jinekomastinin Nedenleri?

jinekomasti

jinekomasti

Jinekomastinin nedeni tam oalrak bilinmesede, günümüzde jinekomasti erkeklerin büyük bir ksımını etkilemekte ve güven ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Jinekomastinin gelişmesinde obezite hormanal sorunlar, bazı ilaçlar, steroid gibi takviyeler yanın yanlış beslenme gibi bir çok faktör yer alıyor. Ayrıca buna ek olarak hareketsiz yaşam tarzlarının da meme büyümesini tetikleyici etki olduğu düşünülüyor. or. Erkeklerde meme büyümesine yol açan diğer etkenler ise, sağlık sorunları sebebiyle mecburen kullanılan ilaçlardır. Alkol ve uyuşturucu kullanımının, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroid, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.

Bununla birlikte erkeklerin büyük bir kısmı ergenlik döneminde belirli bir seviyede bu soruna yakalanmaktadır. Ancak ergenlik çağından sonra jinekomasti %75 oranın iyileşme göstermektedir.Bununla birlikte 60 yaş üstünde de kas ve cilt  dokusunun esnekliğini kaybetmesi ile birlikte ortaya çıkabilen bir sorundur.

Jinekomasti Ameliyatına Kimler uygundur?

Cerrahi müdahale öncesinde bu operasyonu önleyecek herhangibi bir sağlık sorununuzun olup olmadığını öğrenmek için muayeneye gelmelisiniz. Bunun dışında cerrahınız sizin cilt esnekliğinizi ve jinekomastinizin durumunu değerlendirecektir. Bunun yanında anestezi uygunluğunuz ve allerjilerinize bakılacaktır. Jinekomasti için ideal kilonuzun maksimun 40kg üstünde olmalısınız. Eğer aşırı kilolarınız varsa cerrahınız sizden kilo vermenizi talep edebilir. Aynı zamanda kronik karaciğer hastalığı, tiroid hastalığı ya da böbrek hastalığının herhangi birisinin varlığı araştırılır.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Cerrahınız ilk önce sorunun jinekomastiden kaynaklandığına başka bir bulgu olmadığına emin olmaya çalışır. Gerekli muayeneler yapıldıktan sonra mem dokunuz cilt dokunuz mem başı konumları yağ ve kas dokuları incelenir ve bir operasyon proseüdürü belirlenir.