Vücuttaki yağların sıvılaştırılarak bir yerden alınması veya bir yere tranfer edilmesi işlmemine liposuction denir.

Liposuction nasıl yapılır

Yağ hücreleri ilaçlar yardımıyla parçalanır ve vakum vasıtısıyla alınır. Vakum borusu 3 ila 5 mm genişliğindedir. Yağlar vücüuda giren iğne benzeri iç hacmi 2 ila 3mm genişliğinde olan bir kanül yardımıyla alınır. Ameliyat kesileri minimundur ve mümkün olduğunca gizlenir. Genelde genel anestezi altında yapılan prosedür de duruma göre operasyon çok küçükse genel anestezide uygulanabilir. Operasyon süresi alıancak yağın miktarına ve alıancak bölgelerin çeşitliğine göre 1 ila 4 saat arasında sürebilir veya seanslara bölünebilir.
hastalara ayakta tedavi prosedürü uygulanır yani bir gece hastaneden akldıktan sonra önemli bir komplikasyon durumu gözlenmediyse hasta taburcu edilir.

Liposakşın Türleri

Yağ aldırma operasyonlarının kullanıalcak bölgere göre ve alıancak yağ miktarına yada hasta ve cerrahın tercihine göre kullanılan bir çok tekniği bulunmaktadır.
Turmescent Liposuction: Bu teknikte kanamayı ve işlem sonrası yaşanabilecek rahatsızlıkları minimuma indirgemek amacıyla sorunlu bölgeye anestezik bir solüsyon verilerek, bölgenin şişirilmesi sağlanır.
Ultrasound Liposuction: Yağ hücrelerini gevşetecek hızlı ve kolay şekilde büyük miktarda yağ hücresi alınmasını sağlayacak ultrason enerjisi kullanılır.

Laser Liposuction: Smartlipo veya Slimlipo isimleriyle bilinen lazer teknolojileri kullanılır. Ayrıca liposcupture teknikleri de mevcuttur.

Yaş liposuction: Tekniğe bağlı oalrak alınacka yağ hücresi kadar yada bunun iki katı kadar özelbir solisyon enjecte edilir. Yap hücrelerinin ayrıştırıması hızlı ve kolay alınması sağlanır. Bu teknikte şişme ve morar olasılığı en aza indirilir.

Liposuction Komplikasyonları

Liposuction invazivler minumun seviyede olduğu için komplikasyon oranları oldukça düşüktür. Oluşabielcek komplikasyon durumları genelde tüm cerrahi prosedürler için geçerli olabilecke durumlardır. Bunlar kızarıklık ve morarma, iltahap, uyuşukluk hissi ve ağrıdır.
Doktorunuz size olası riskleri analtacak ve komplikayon durumunda neler yapabileceğinizi ayrıntılı şekilde anlatacaktır.