Saç ekimi mantıksal olarak saç köklerinin (folikül) cerrahi yöntemle bağışçı alandan toplanıp arzu edilen bölgeye dikilmesi işlemidir. Tanım olarak basit gibi gözüksede ince detay, tecrübe ve yoğun çalışma gerektiren bir operasyondur.

Kullanılan bir çok teknik vardır. Bunlar hastane, cerrah ve operasyon olmak isteyen kişinin istekleri doğrultusunda belirlenir.
Ancak saç ekimi tekniklerinin son yıllarda çok geliştiğini ve doğal görünüm kazandırmada oldukça başarılı olduğunu söylemek gerekir. Kuaförler bile çoğu zaman ekim işlemini farketmeyebilir. Saç restorasyonu günümüzde estetik cerrahide en hızlı gelişen ve yenilikçi alanlardan biridir. Bu konuda ki anotominin kesin bir şekilde değerlendirilmesi foliküler ünite greftlerinin kullanılmasına izin vermiştir. Daha iyi ekim ve saç implantasyon yöntemleri ile sonuçların, sanat ve bilimin bir harmanını temsil ettiğini söylemek gerekir.
Saç naklinin estetik cerrahide en hızlı gelişen prosedürlerden biri olduğunu ve bu gelişme kullanılan tekniklerin düzenli eşlik ettiğini söylemek gerekir. Bunun başarılı sonuçlar sağlaması ve doğal görünüm kazandırması erkek ve kadınların gidrek artan trende bu yöntemi tercih etmelerine neden oluyor.

 

Saç Ekimi Nedenleri

Hem erkek hemde kadınlarki klinik başlangıç genelde 30 lu 40 yaşlar arasında oluyor. Genetik saç dökülmesi veya erkek tipi saç dökülmesi denilen androjenik alopesi en yaygın saç ekimi tercih etme yöntemlerinden biridir. Çünkü genel yayılma yöntemleri saç çizgisi kaybı ve dökülmeye karşı donör alanlar kişiden kişi göre çok az farklılıklar göstermektedir ve yapısı gidişatı tahmin edilip öngörülebilir. Erkek tipi kellik erken yaşlarda başlayabildiği gibi yaşın ilerlemsiyle daha sık görülür. Otozomal dominant denilen genetik bağlantının buna neden olduğu düşünülüyor. En büyük cerrahi nedenlerin başında bu genetik dökülme gelmektedir.

Saçın Yapısı

Çoğu dokuda olduğu saçlarımızın ömrü boyunca süregelen bir yaşam döngüsü vardır.Köklerden saçlar büyü uzayıp gelişir daha sonra dökülür bunun ardından kök bir süre uykuya yatıp kendini yeniler ve tekrar saç çıkartır. Saç folikülleri periyadoik olarak değiştirlir ve herhangibi bir zamanda bu dönügünün 3 aşamasından birinde olabilirler.
Normal bir insanda saç sayısı ortalama 100.000’dir. Saçlar her ay 1-2 santim oranında büyür ve telojen fazının süresi 100 gün olan anajen süresi 2-4 yıldır. Her gün yaklaşık 40-100 tüy dökülür ve bu normaldir. Bu oran yaz sonunda ve sonbaharın başlarında artar ve sıcaklığın etkisiyle geç kışın veya erken ilkbaharda azalır.

 

Saç Ekimi Operasyon Detayları

Saç ekimi ekniklere göre farklılık göstersede genel olarak mantık bellidir. Saç kökleri bir alandan alınıp daha sonra belirlenen alana taşınır.
Detaylı bir saç muayenesine girdikten sonra tıbbi durumunuz ve saç yapınız uygunsa olumlu bir bakış içindeyseniz donör alanlar, ekim yapıalcak alanlar ve kullanıalcak teknik belirlenir.
Operasyon gününde cerrahi bir kalemle ekim yapıalcak alanlar ve saç çizgisi işaretlenecektir. Operasyon saatinde saç deriniz genelde traş edildikten sonra temizlenir kurulanır ve steril hale getirlir. Şu an traşlsız saç ekimi yöntemleride kullanılmaktadır.
Cerrahınız veya anestezi uzmanı hem donör alana hemde nakil yaplacak alana lokal anestezi uygulayacaktır. Çok nadir durumlarda hastanın rahatlığı için uygun görülürse sadosyon 4 uygulanabilir. (Hastanemizden bilgi alınız) Saç kökleri daha sonra iyileşme döneminin ardından belli olmayacak şekilde alınır ve bu alanlar gizlenir.