Saç nakli ve ya saç ekimi sonuçları operasyonu saç köklerinin grefletrin cerrahi yötem ile alınarak yine cerrahi yötemle kel veya seyrelmiş bölgelere dikimi operasyonuna verilen isimdir. Saç kökleri genelde fue yöntemi ile alnır. Ucu 0,07 mm den küçük bir kanüle (İçi boş boru) sahip manuel, otomatik veya robotik araç yardımıyla saçlar toplanır. Daha sonra temizlenmesi, beslenmesi ve ayrıştırılması için bir sıvı içine alınır. Dhi yani direk saç ekimi yöteminde toplanan saç kökleri araç içinde kalır ve direk olarak belirlenen bölgeye ekilir. Her yöntemin kendine ait avantajları ve dezanavantajları vardır. Bu yüzden cerrahınıza güvenmeniz ve onun rahat edeceği kendi yeteneğini konuşturabileceği ve size önericiği  şekilde hareket etmesine olanak sağlamanız önemlidir.

 Saç ekiminde fiyata göre değil. Cerrahın yeteneğine ve kliniğin kalitesine göre tercih yapmalısınız. Çünkü operasoyn öncesi ve sonrası kurumsal davranış sergileyen dsiplinli ama sıcakkanlı insanlarla bu prosedüre girişmeniz daha sonra tatsızlık yaşamamnız ve beklentileriniz iyi drecede karşılanmasıdır.

 Cerrahı Nasıl Seçmeliyim.

Cerrahınızı bu işteki operasyon tecrübüsesi, sizinkine benzer durumların öncesi sonrasına ait fotoğrafları, sizinle olan iletişi. Sertifikasyon ve eiğitim seviyesini baz larak seçmelisiniz. Bir hekim ve hastane seçmeden önce kafanızdaki her soruyu cerrahınıza sorun. Operasyonda aktif bir rol oynamanız bilgili olmanız her zaman önemlidir.

Şu soruları bize soralabilirsiniz

  1.  Operasyona nasıl yaklaşım uygulanacak?
  2.  Kullanılacak Teknik veya teknik kombinasyonları nelerdir?
  3.  Maddi yatırımım saç ekimi fiyatı ne olacak?
  4.  Saç ekiminden sonra nelerle karşılacağım?
  5.  İyi bir iyileşme döenemi geçirmek için neler yapmalıyım?
  6. En iyi sonuçları almak için benden neler bekleniyor?
  7. Operasyon beklentielerimi karşılamaz ise veya önceden belirlenen sonuçları karşılamazsa neler yapmalıyım?
  8.  Benimkine benzer durumların öncesi ve sonrası fotoğrafları var mı?

 

İyi Saç Ekimi Sonuçları Almak için yapılması Gerekenler.

Bu başlık altında saç ekimi operasyonundan sonra iyileşme döneminde sizi rahat ettirecek ve sonuçların daha kalıcı ve iyi olması için fayda sağlayabilecek detaylar bulunmaktadır.

 

Saç ekimi sırasında bir gece yatış verilebileceği ve sizi evinize giderken rahat etmeniz için bir refaketçi bulundurmaya özen gösteriniz.

Bir gün boyunca kafanıza takmanız badajların sabitlenmesi ve sizin rahat etmeniz için bir baş bandı verilecek.

Operasyondan sonra (2-3 gün) kullanmanız için hijyenik şampuan alacaksanız. Bu şampuanla saçlarınızı hafifçe baskı yapamadan yıkamanız. Başınızı steril tutmanızı sağlar.

Yatağınızdaki yastıkları yarı dik konuma getirip uyursanız hem cerrahi bölgedeki baskıyı azaltmış hemde kanamayı önemelek için kan dolaşımını yavaşlatmış olursunuz.

Biraz ağrı ve kaşıntı yapsada cerrahi operasyon yapılmış bölgeleri kaşımaktan veya baskı yapmaktan kaçının. Budurum saç kökleri yerlerine çok iyi sabitlenmiş olsada komplikasyon risklerini artırabilir.

Saç Ekinden sonraki 48 saat boyunca alkol tüketiminden kaçının.

Sigrayı operasyondan 6 hafta akdar önce bırakabilirseniz bırakın. Sigara iyileşmeyi geciktirir.

Hidrasyon yani sıvı tüketimi iyi bir iyileşme sağlamak için çok önemlidir.

Aspirin veya diğer anti-inflamatuar gibi kanı sulandıran ilaçları 3 gün boyunca almaktan kaçının.

E, b ve multi vitaminleri yine 3 gün byunca almaktan kaçının. Ameliyattan üç gün sonra cerrahınıza danışarak yeniden başlayabilirsiniz.

Evde kullanmanız için sprey şeklinde özel bir losyon verilebilir. Bu, yeni saçların büyümesini teşvik etmek için tasarlanmış bir “büyüme faktörü” içerir. Yeni saçlarınızın aşılandığı alanlara püskürtün ve tükenene kadar bunu yapın.

Ameliyattan sonra ilk hafta şişmeyi azaltmak için buz paketi kullanabilirsiniz.

Spor ve egzersizden ilk hafta boyunca kaçınmanız gerekir.

Hap şeklinde antibiyotikler genelde reçete edilmez. Bunun yerine antibiyotik içöeren kremler verilebilir. İstenilen düzeyde cerrahi operasyon yapılan bölgere bunu sürebilirsiniz.

Güneş ışınlarına ameliyat bölgeleri tamamen iyileşene kadar maruz kalmamaya çalışın.